مقبره سید ابوصالح

به گزارش کوله‌بار مازندران، این مقبره بنایی آجری و چهارگوشه است که نمای بیرونی آنرا تزئیناتی از نقش های هندسی و سروهای تجریدی از گچ پوشانده است. در ورودی هم کنده کاری شده است و در برگیرنده ی حدیث و نام بانی و نجار. در وسط مقبره صندوق و ضریح چوبی مشکی قرار دارد که کتیبه آن با خط نسخ و شامل آیات قرآنی، شعر، حدیث و نام بانی صندوق کربلایی هدایت کراتی به تاریخ ۱۳۲۴ هجری قمری است.

 

درباره امامزاده سید ابوصالح (ع) که کرامات زیادی از این مقام بزرگوار وجود دارد اما متاسفانه شجره نامه حضرت وجود ندارد. همانطور که می دانید ابوصالح کنیه عربی است نه نام شخص. برلوح بلندی که به خط ستاری معلم سالهای دور روستا نوشته نام امامزاده سید ابوصالح بن زید بن موسی بن جعفر (ع) نوشته شده است.از این که انتساب این حضرت به زید بن موسی بن جعفر (ع) را چه کسی و از کدام منبع آورده است اطلاعی ندارم اما در تحقیقاتی که خود انجام داده ام درباره زید بن موسی بن جعفر (ع) برادر علی بن موسی الرضا (ع) اطلاعات زیادی وجود ندارد. برخی معتقدند که ایشان را چهارفرزند پسر به نام ها ی حسن وحسین محدث و جعفر و موسی الاصم بوده است.حتی درباره مرقد زید بن موسی بن جعفر (ع) اختلاف نظر است. در حالی که مرقد زید بن موسی بن جعفر (ع) در روستای آفریز در شهرستان قائنات قرار دارد بارگاه دیگری در استان دیوانیه عراق به نام زید بن موسی بن جعفر(ع) وجود دارد.بنابر برخی اقوال بقعه مبارک امامزاده زید بن موسی بن جعفر (ع) به بسال ۲۰۳ه-ق در روستای آفریز دایر بوده و در عصر شاه اسماعیل صفوی بدلیل توجه وی به بارگاه امام زاده بر اهمیت و رونق آفریزافزوده شده است اما این که فرزندان وی در طبرستان آن زمان و مازندران کنونی بوده باشند هیچ منبعی تاکنون نیافتم.زید بن موسی بن جعفر (ع) برادر بزرگوار امام علی بن موسی الرضا (ع) در بصره بر مامون عباسی خروج کرد و خانه های ستم بنی عباس را به آتش کشید و به همین علت به زید النار معروف شده است. کنیه وی نیز ابوالفضل گفته شده است.

 

 

درصورتی که انتساب امامزاده سیدابوصالح (ع) به زید بن موسی بن جعفر (ع) درست باشد و ایشان از فرزندان زید بن علی بن حسین (ع) نباشندُ این امامزاده بزرگوار یکی از چهارفرزند زید بن موسی بن جعفر (ع) یعنی حسن وحسین محدث و جعفر و موسی الاصم است.برخی منابع تاریخی معتقدند مرقد مطهر حسن بن زید بن موسی بن جعفر (ع) و اولاد وی در قیروان نخستین شهری که مسلمانان در تونس بنا نهادندُ است. برخی می گویند مرقد حسین محدث (ع)در قزوین است اما مرقدی که در قزوین است متعلق به امامزاده حسین فرزند دلبند علی بن موسی الرضا به نام شاهزاده حسین است که در کودکی دارفانی را وداع گفته است. مرقد مطهر امامزاده جعفر بن زید بن موسی بن جعفر (ع)در روستای قالند در شهرتاریخی ارجان در بهبهان است اما درباره موسی الاصم چیزی گفته نشده است.این احتمال وجود دارد که امامزاده جلیل القدر سید ابوصالح (ع ) از فرزندان زید بن علی بن الحسین (ع) یا نوه زید بن علی (ع ) باشد زیرا در تاریخ یعقوبی گفته شده است که یحیی (ع)فرزند زید(ع) در خراسان علیه حکومت امویان قیام کردو در سال۱۲۰ه قمری به قتل رسید و آرامگاه مطهر جناب ایشان نیز در گنبد کاووس است. بنابراین این احتمال وجود دارد که سید ابوصالح (ع) از براداران یا فرزندان ایشان بوده باشد که در قیام علویان در برابر امویان به وی یاری رسانده باشد اما بعد از قتل یحیی (ع) به مازندران پناه آورده باشد.​